۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۰

یک کلاهبردار ایرانی مقیم سوئد که طی 35 سال گذشته کلاهبرداری های متعدد و عجیبی را در کارنامه خود رقم زده است مدتی است هنرمندان را مورد هدف قرار داده است.
شیوه کار این تبهکار به این ترتیب است که اول سوابق هنری افراد مختلف را بررسی می کند و بعد از بین آنها سوژه خود را انتخاب کرده و طی تماس تلفنی با یک نام مستعار خود را وکیل یا مدیر یک بنیاد فرهنگی یا یک شرکت معتبر معرفی کرده و ادعا می کند که از طرف آن شرکت یا موسسه شخص هنرمند برنده یک جایزه بزرگ چند ده میلیونی شده است.

 ....  از آنجا که وی به فن بیان بسیار مسلط است و اطلاعات کافی نیز از نوع آثار و فعالیت هنرمند در اختیار دارد معمولا در وهله اول تا حد زیادی  موفق میشود اعتماد سوژه خود را جلب کند و سپس با تماسها و نامه نگاری های مکرر از طریق فکس این اعتماد را مستحکم تر میکند و زمانی که احساس می کند سوژه او موضوع جایزه را باور کرده به بهانه (چند درصد مالیات مربوط به جایزه) یا دلایل دیگر از سوژه خود اخاذی میکند.
نام واقعی این کلاهبردار سابقه دار که حدود 60 سال هم سن دارد حجت الهه رعوفی نیا است. او مدتی پیش با من تماس گرفت و این سناریو را چند روزی برای من اجرا کرد اما خوشبختانه  قبل از آنکه مالباخته شوم از طریق اینترنت متوجه هویت دروغین او شدم  و بعد با خود فکر کردم شاید به طور اتفاقی گذر وی به من افتاده است.
اما اخیرا در فیس بوک متوجه شدم که ظاهرا" این نامرد فعالیت خود را در بین اهالی هنر گسترده کرده و از آنجا که اهدا جوایز به هنرمندان امری شایع است درصد موفقیتش نیز بالا بوده است و توانسته مبالغ هنگفتی را از اهالی رشته های مختلف هنری گرفته و به جیب بزند. ظاهرا او هنرمندانی را انتخاب می کند که در رزومه خود قبلا جوایزی را دریافت کرده باشند .
به همین خاطر خواهش می کنم خواندن این مطلب را به دیگر دوستان هنرمند خود نیز پیشنهاد کنید تا جلوی نیات شوم این مرد کثیف تا حد امکان گرفته شود چون حتی امکان پیگیری های قانونی هم برای دستگیری وی وجود ندارد.

----------------------------------------------------------------
بخشی از رزومه سیاه حجت الهه رعوفی نیا ( به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی در تاریخ 21/8/86)

مرد هزارچهره از تربیت بدنی نیشابور ‪ ۹۰‬میلیون ریال، از تربیت بدنی خراسان ‪ ۱۲۰‬میلیون ریال، از تربیت بدنی کرمان ‪ ۱۲۵‬میلیون ریال، از تربیت بدنی شهرستان فومن‌استان گیلان‪۳۵‬میلیون‌ریال، ازتربیت بدنی سیستان‌و بلوچستان ‪ ۱۵۰‬میلیون یال و از تربیت بدنی لاهیجان ‪ ۳۷‬میلیون ریال طی سال‌های ‪ ۸۰‬ تا ‪ ۸۳‬کلاهبرداری کرد.
وی از مدیر عامل برق منطقه‌ای استان فارس نیز به بهانه کمک به باشگاه ورزشی برق شیراز ‪ ۱۰۰‬میلیون ریال در سال ‪ ۸۳‬ کلاهبرداری کرد.
شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی نیز بخش دیگری از سوژه‌های مورد کلاهبرداری «رئوفی‌نیا» بوده که وی با شگردهای مختلف به‌درون آن‌ها نفوذ کرده و توانسته مبالغی را از آنان کلاهبرداری کند.
شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی که نامبرده توانسته از آن‌ها کلاهبرداری کند به شرح زیر است:
کلاهبرداری ‪  ۷۵‬میلیون ریالی از شهرداری تفرش در سال ‪، ۸۲‬کلاهبرداری ‪۸۰‬ میلیون ریالی از شهرداری سپیدان در سال ‪، ۸۳‬کلاهبرداری ‪ ۹۵‬ میلیون ریالی از شهرداری فیروزآباد در سال ‪،      ۸۳‬ کلاهبرداری ‪ ۷۳‬ میلیون ریالی ازشهرداری اسدیه شهرستان بیرجند درسال‪، ۸۳‬ کلاهبرداری ‪۲۶۰‬میلیون ریالی ازشهرداری میبد استان یزد در سال ‪۸۳‬ و کلاهبرداری ‪  ۶۰‬میلیون ریالی از شهرداری دو گنبدان در سال ‪  ۸۳‬از دیگر جرایم مرد هزارچهره است.
کلاهبرداری ‪ ۱۰۰‬میلیون از شهرداری بروجرد، کلاهبرداری ‪ ۳۵‬ میلیون ریالی ازشهرداری دلیجان، کلاهبرداری‪۱۴۸‬میلیون ریالی از شهرداری آبادان، کلاهبرداری ‪۱۴۰‬ میلیون ریالی از شهرداری سیاهکل، کلاهبرداری ‪ ۱۰۵‬میلیون ریالی از شورای اسلامی سمنان و کلاهبرداری ‪ ۵۶‬میلیون ریالی از شورای اسلامی دهستان «کسما» از جرایمی است که این فرد انجام داده است.

مراکز درمانی و بیمارستانی نیز از دیگر مراکز دولتی است که وی اقدام به کلاهبرداری از آن‌ها کرده است و چگونگی نحوه برقراری ارتباط «رئوفی نیا» با این مراکز مشخص نیست.
مراکز درمانی و بیمارستانی که مرد هزارچهره از آن‌ها کلاهبرداری کرده به شرح زیر است:
کلاهبرداری ‪ ۱۴۵‬میلیون ریالی از بیمارستان پورسینای رشت در سال ‪۸۳‬ کلاهبرداری ‪ ۱۰۰‬میلیون ریالی از بیمارستان ام‌لیلا (س) هرمزگان‌درسال‪۸۳‬ کلاهبرداری ‪ ۳۵‬میلیون ریالی ازبیمارستان تامین اجتماعی همدان درسال‪۸۳‬ کلاهبرداری ‪ ۸۰‬ میلیون ریالی از بیمارستان مرتاضی استان یزد درسال ‪۸۳‬ کلاهبرداری ‪ ۷۰‬میلیون ریالی ازبیمارستان گلستان اهواز در سال ‪۸۳‬ کلاهبرداری ‪ ۲۷۹‬میلیون ریالی از بیمارستان ولی عصر (عج) نورآباد ممسنی در سال ‪۸۳‬
کلاهبرداری‪ ۷۰‬میلیون ریالی ازبیمارستان ولی عصر (عج) بروجن درسال ‪۸۳‬ کلاهبرداری ‪ ۷۰‬میلیون ریالی از بیمارستان امام‌حسین (ع) مشهد درسال‪۸۳‬ کلاهبرداری‪۷۰‬میلیون ریالی از بیمارستان‌آیت‌الله‌کاشانی کرمان درسال ‪۸۳‬ کلاهبرداری ‪۷۰‬میلیون ریالی از هلال‌احمر بروجرد در سال ‪۸۳‬ کلاهبرداری ‪ ۸۰‬میلیون ریالی از بیمارستان امام رضا (ع) لار در سال ‪۸۴‬ کلاهبرداری‪۷۰‬ میلیون ریالی از بیمارستان صاحب‌الزمان (عج) شهرضا در سال‪۸۳‬ گزارش‌ها نشان می‌دهد مراکزآموزشی‌ و دانشگاهی نیز از تیررس اهداف خلافکارانه «رئوفی نیا» کلاهبردار هزارچهره به‌ دور نمانده و وی توانسته با اغفال مسوولان برخی از مراکز آموزشی و دانشگاهی، از آنان کلاهبرداری کند.
وی در سال ‪ ۸۰‬ از دانشگاه پیام نور میناب ‪ ۱۹۵‬میلیون ریال، در سال ‪۸۲‬ از آموزش‌ و پرورش استان همدان ‪ ۹۵‬ میلیون ریال‌و در همین سال از آموزش و پرورش شهرستان شاهرود ‪ ۹۵‬ میلیون کلاهبرداری کرده است.
 «رئوفی‌نیا» همچنین از حوزه هنری استان خراسان رضوی ‪ ۸۵‬ میلیون ریال در سال ‪ ۸۳‬ کلاهبرداری کرده است.
کلاهبرداری ‪ ۱۲۵‬میلیون ریالی از حوزه هنری استان گیلان در سال ‪ ۸۳‬ نیز از دیگر فعالیت‌های مجرمانه وی بوده است.
وی درسال ‪  ۸۳‬از دادگستری استان هرمزگان نیز ‪ ۱۱۰‬میلیون ریال کلاهبرداری کرده است.
موارد نامبرده بخشی از تخلفات مردهزار چهره است که اسناد آن در مراکز قانونی ایران موجود است.
همچنین «رئوفی نیا» از محیطهای بسیار دیگری قصد کلاهبرداری داشته که با اطلاع رسانی‌های انجام شده، ناکام مانده است.
هم اکنون این کلاهبردار حرفه‌ای در کشور سوئد به سر می‌برد.

---------------------------------------------------------------------------
در صورت تمایل به کسب اطلاع از زندگینامه و دیگر اخبار منتشره از وی اینجا و اینجا و اینجا کلیک کنید.

5_1.jpg

فرمت: DSLR
تاریخ عکسبرداری: 1386
سفارش دهنده: شرکت خاور دور (نیکیتا)
۲۸ اسفند ۱۳۸۹

رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند

                                 چنان نماند و چنین نیز نخواهد ماند

                                

 

                                                              نوروز بر ایرانیان راستین مبارک باد ...

 

 

 

 

_MG_4950__1.jpg

 

 

 

فرمت :DSLR

تاریخ عکسبرداری: پائیز 1389

سفارش دهنده: نیازمندیهای شهر 24

۰۳ اسفند ۱۳۸۹شریک اسبق من جلال سپهر ، این روزها در گالری راه ابریشم ، نمایشگاه  عکسی از آثار خود بر پا کرده است .
اوکه  طی سالهای متمادی در کنار عکاسی صنعتی و تبلیغاتی در ژانر عکاسی هنری نیز فعالیت داشته است اولین نمایشگاه انفرادی خود را به نگاه عمومی گذاشته است .
سپهر در این نمایشگاه دو مجموعه از آثار خود را  یکی با عنوان " گره " ودیگری با عنوان " آب و فرش ایرانی" به نمایش درآورده و در آنها بر موضوع گذار زندگی از چهارچوبهای سنتی به مدرن پرداخته است.
عکسهای او بر این مطلب تاکید دارند که زندگی بر اساس شیوه های مدرن برای بشر امروزی یک انتخاب نیست بلکه یک سر نوشت اجباری است و تنها چیزی که قادر است در خلال این تغییر ، قدری از سردرگمی انسان معاصر بکاهد حفظ ریشه هاست .

 او در عکسهای خود از فرش، به عنوان یک نماد استفاده نموده و به واسطه ی آن به اصالت ها ، ریشه ها و هویت ها اشاره کرده است .

 پیش از این در سال 2008 میلادی ، تعدادی از عکسهای مجموعه  آب و فرش ایرانی در کتاب "Iranian Photography Now " در لندن به چاپ رسید که در مقدمه آن نویسنده و منتقد شهیر دنیای هنر  " پرفسور هومی بابا " در خصوص یکی از عکسهای این مجموعه مطالبی نگاشته است که در ادامه خواهد آمد .

 

--------------------------------------------------------

5 اثر از مجموعه 12 تایی گره/ جلال سپهر

 

 

jalal_1.jpg

 

-------------------------------------------------------

 

 jalal_2.jpg

-----------------------------------------------

jalal_3.jpg

---------------------------------------------------

 

jalal_4.jpg

 

---------------------------------------------------

 

jalal_5.jpg

 

نکته قابل توجه این است که تجربه وی در عکاسی تبلیغاتی در مدیریت و اجرای این پروژه سنگین کمک شایانی به وی نموده است.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

 3 اثر از مجموعه آب و فرش ایرانی/ جلال سپهر

 

jalal_6.jpg

 

-------------------------------------------------

 

jalal_7.jpg

 

-----------------------------------------------------

 

jalal_8.jpg

 

       بخشی از مقدمه کتاب" Iranian Photography Now "

نوشته هومی بابا (مدیر مرکز علوم انسانی دانشگاه هاروارد )

 

آب و  فرشهای  ایرانی اثر جلال سپهر .
او فرشهای ایرانی را بر سطح دریا شناور می سازد هم چون قالیچه ی پرنده ای که ناگهان بر امواج فرود آمده باشد .
در تصویری دیگر قایق موتوری قرمز رنگی در فضای میانی عکس گردش می کند چونان که می خواهد فرش و امواج را از هم جدا سازد . فرش تزئینی در تقابل با قاب مینیمالیستی آب بیکران نهاده شده است ، دو نظم موثر زیبایی شناختی ،
 - طبیعت و مصنوع - باز هم برش می یابند، کادر بندی شده و چاپ می شوند به شکلی که رابطه ی تازه ایی میان تصاویر خلق می شود . تصاویری که به آنها طبیعت می گوییم در کنار تصاویری که به آنها فرهنگ می گوییم قرار می گیرند و گویی سطوحی از یک نمایش هستند که در انتظارند به یکدیگر مرتبط شوند.
انچه موجب می شود که این دو عنصر را در کنش با یکدیگر دریابیم عنصر سومی در قاب است : قایق موتوری که در کسری از ثانیه فورانی از آب را به دنبال خود می پراکند که نشانی از پویایی کوتاه زمان این ترکیب بندی است .
رابطه ی فرش سنتی و آب ابدی و قایق تفریحی مدرن کنایه ای است از دوگانگی فرهنگی زندگی مدرن که به گونه ای تقریباً سورئالیستی به تصویر کشیده شده است .
درون این بینش و در ورای آن لذت نابی قرار دارد که هنرمند آن را بدین گونه توصیف می کند . لحظات تازه و تضاد رنگ  کیفیت متنوعی را خلق می کند و موجب می شود فرش ها بر روی آب برقصند. 
           

۲۶ دى ۱۳۸۹


 
نمایشگاه انفرادی عکسهای تبلیغاتی ید ا... ولی زاده  با عنوان " ویرایش نگاه "در تاریخ 10/10/ 89 در گالری آریا افتتاح شد و تعلق آثار این نمایشگاه به ژانر عکاسی تبلیغاتی در نوع خود ویژگی منحصر به فرد این نمایشگاه محسوب می شد .
مراکز فرهنگی مغرب زمین نیز گاها" پذیرای عکسهای تبلیغاتی عکاسان نامداری از جمله ریچارد پرینس و ...  بوده اند و در ماه اخیر حراج کریستی فروش قابل ملاحظه ای روی عکسهای تبلیغاتی و مد ریچارد اودون داشت.
 اینکه عکسهای تبلیغاتی به عنوان یک هنر کاربردی در گالری به معرض نمایش گذاشته شده اند  بهانه ایی شد برای طرح یک سوال که اصولاً هنر های کاربردی با هنرهای ناب چه تفاوت ها و چه مشتراکاتی دارند و آیا جایگاه و ارزش یکی بر دیگری مقدم تر است؟
علی رقم نگاه از بالا و غالباً بی تفاوتی که عموماً اصحاب هنر ناب نسبت به محصولات هنرهای کاربردی دارند ، میزان تاثیر گذاری فرهنگی این دو رویکرد  ، تقریباً در یک سطح و یک راستا قرار دارد. 

در یک مقایسه کلی هنر ناب با مخاطب محدود و تاریخ مصرف بلند در طول زمان بر روی فرهنگ بشری اثر می گذارد  این در حالیست که هنرهای کاربردی با مخاطبین زیاد و تاریخ مصرف کوتاه در حداقل زمان  بر روی فرهنگ جوامع تاثیر می گذارند .

 

 

weblog_2_pic.jpg

 


هنر کاربردی در صدد نقد شرایط حال نیست بلکه با توجه به بستر موجود، محصول خود را ارائه می دهد ودر پیشرو ترین حالت، محصول خود را به مخاطب دیکته می کند و انسانها را مجبور به تغییر رفتار فرهنگی می کند حال آنکه هنر ناب با تکیه بر نظریه های فلسفی درصدد طرح سوالات جدید و به چالش کشیدن شرایط موجود است و برای تاثیر گذاری بر فرهنگ بشری چشم امید به آینده دارد .  
بنابراین می توان در مسیر تحولات فرهنگی از سه مقوله فلسفه ، هنر ناب و هنر کاربردی به عنوان سه جریان مکمل یادکرد بدین ترتیب که نظریه های فلسفی زمینه ظهور هنر ناب را فراهم می کنند و این هنر بستر فرهنگی لازم را محیا می سازد و متعاقباً هنرهای کاربردی ،این تفکرات جدید را به زندگی روزمره مردم وارد می کنند و زمینه را برای نظریه پردازی های فلسفی جدیدتر فراهم می سازند .
 و این چرخه ادامه می یابد ....

 

32.jpg
 

--------------------------------

 

 

14.jpg

 

---------------------------------

 

 

31.jpg

 

 


عکاس: یداله ولیزاده

از نمایشگاه ویرایش نگاه

 

۰۲ دى ۱۳۸۹
در شماره اخیر مجله عکس( شماره 284 – آذر 89) مصاحبه ای از من به چاپ رسیده که بیش از همه تعجب خودم را بر انگیخته است.
از غلط های دستوری متن که بگذریم با انبوهی از مطالب روبرو می شویم که اغلب به صورت ناقص بریده شده اند تا بتوانند کنار هم در فضایی 4 صفحه ای جا بگیرند.
عدم تجانس در برخی از این همجواری ها تا جایی پیش رفته که در بخشهایی از این مصاحبه، مفهوم کلام عوض شده است.
یکی از مواردی که خاطر من را خیلی آزرده کرده، قسمتی از بحث است که به تقسیم بندی بازار کار عکاسی اشاره کرده ام. متاسفانه این متن در بحث معضلات بازار کار به گونه ای مطرح شده است که گویی من با مراجعه مشتریان به دانشجویان و عکاسان کم تجربه تر مخالفم ... در حالیکه همواره تلاش کرده ام تا مشوق جوانترها باشم و از فعالیتهای حرفه ای آنها خرسند شده ام و درب استودیو من همیشه به روی علاقمندان باز بوده است و هیچوقت از ارائه اطلاعات به عکاسان جوان طفره نرفته ام ... یا در مورد گرافیستها ... 
چی بگم ...
صفحه 1 از 18
[1]  2  ... > >> >>| صفحه بعدی