۲۶ دى ۱۳۸۹
ویرایش نگاه


 
نمایشگاه انفرادی عکسهای تبلیغاتی ید ا... ولی زاده  با عنوان " ویرایش نگاه "در تاریخ 10/10/ 89 در گالری آریا افتتاح شد و تعلق آثار این نمایشگاه به ژانر عکاسی تبلیغاتی در نوع خود ویژگی منحصر به فرد این نمایشگاه محسوب می شد .
مراکز فرهنگی مغرب زمین نیز گاها" پذیرای عکسهای تبلیغاتی عکاسان نامداری از جمله ریچارد پرینس و ...  بوده اند و در ماه اخیر حراج کریستی فروش قابل ملاحظه ای روی عکسهای تبلیغاتی و مد ریچارد اودون داشت.
 اینکه عکسهای تبلیغاتی به عنوان یک هنر کاربردی در گالری به معرض نمایش گذاشته شده اند  بهانه ایی شد برای طرح یک سوال که اصولاً هنر های کاربردی با هنرهای ناب چه تفاوت ها و چه مشتراکاتی دارند و آیا جایگاه و ارزش یکی بر دیگری مقدم تر است؟
علی رقم نگاه از بالا و غالباً بی تفاوتی که عموماً اصحاب هنر ناب نسبت به محصولات هنرهای کاربردی دارند ، میزان تاثیر گذاری فرهنگی این دو رویکرد  ، تقریباً در یک سطح و یک راستا قرار دارد. 

در یک مقایسه کلی هنر ناب با مخاطب محدود و تاریخ مصرف بلند در طول زمان بر روی فرهنگ بشری اثر می گذارد  این در حالیست که هنرهای کاربردی با مخاطبین زیاد و تاریخ مصرف کوتاه در حداقل زمان  بر روی فرهنگ جوامع تاثیر می گذارند .

 

 

weblog_2_pic.jpg

 


هنر کاربردی در صدد نقد شرایط حال نیست بلکه با توجه به بستر موجود، محصول خود را ارائه می دهد ودر پیشرو ترین حالت، محصول خود را به مخاطب دیکته می کند و انسانها را مجبور به تغییر رفتار فرهنگی می کند حال آنکه هنر ناب با تکیه بر نظریه های فلسفی درصدد طرح سوالات جدید و به چالش کشیدن شرایط موجود است و برای تاثیر گذاری بر فرهنگ بشری چشم امید به آینده دارد .  
بنابراین می توان در مسیر تحولات فرهنگی از سه مقوله فلسفه ، هنر ناب و هنر کاربردی به عنوان سه جریان مکمل یادکرد بدین ترتیب که نظریه های فلسفی زمینه ظهور هنر ناب را فراهم می کنند و این هنر بستر فرهنگی لازم را محیا می سازد و متعاقباً هنرهای کاربردی ،این تفکرات جدید را به زندگی روزمره مردم وارد می کنند و زمینه را برای نظریه پردازی های فلسفی جدیدتر فراهم می سازند .
 و این چرخه ادامه می یابد ....

 

32.jpg
 

--------------------------------

 

 

14.jpg

 

---------------------------------

 

 

31.jpg

 

 


عکاس: یداله ولیزاده

از نمایشگاه ویرایش نگاه

 

شکوفه بیاتی [ ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ ]

سلام و سپاس فراوان جناب آقای کیانی بابت این مطالب ارزشمند...


جهانگرد [ ۱۱ بهمن ۱۳۸۹ ]

سلام من خیلی از وبلاگ شما استفاده کردم واقعا ممنونم
می تونم لینکتون کنم


مسعود قربانی [ ۰۷ بهمن ۱۳۸۹ ]

درود
جناب آقای کیانی
من بی اجازه سرک کشیدم
اگر میتونید به وبلاگ من هم سری بزنید و من را راهنمائی کنید
بدرود


پورتال جهانگردی پارسا [ ۰۳ بهمن ۱۳۸۹ ]

ازتون دعوت می کنم در مسابقه عکاسی پورتال جهانگردی پارسا شرکت کنید
www.parsacity.com


:
:
:
:
:
اگر تصویر نمایش داده نشده است و یا خوانا نیست، لطفا بر روی آن کلیک کنید تا عبارت جدیدی نمایش داده شود.